İletilişim : Levent Sunger

Cep : 0-533-572 27 53   Tel : 0-252-284 20 05   email : lindos@superonline.com / lindosdalyan@gmail.com

Adres : Maras Mh. Kaunos Sk. No:30   48840 Dalyan  Mugla/Turkey

Anasayfa

DALYAN

Tarihi belki de 13. yy. kadar uzanan, ama Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos seferi sırasında stratejik bir önem kazanan Dalyan Beldesi 30-40 yıl öncelerine kadar ekonomisi tarım ve balıkçılığa dayanan küçük bir yerleşimdi. 1980'lerden sonra giderek yükselen bir turizm markası olan Dalyan, dünyanın sayılı ekosistemlerinden birinin tam ortasındadır.    Bin yılların yarattığı muhteşem bir doğanın içinde yer almak ve zengin doğal çevrenin yarattığı kültürün tanığı olan Kaunos Antik Kenti'nin hemen karşısında olmak, Dalyan Beldesi'ni çok özel kılıyor. Cennetten bir köşe olan Dalyan'da doğa ve tarih bir harikalar buketi sunuyor.

       Dalyan, 1980'lerden sonra istiridyenin içindeki inci gibi mükemmelleşerek gelişip, dünyaca tanınan marka olmuş bir turizm merkezine dönüştü. Köyçeğiz gölü, Dalyan Çayı, delta ve İztuzu Kumsalı'nın oluşturduğu ekosistemin 1988'de Özel Çevre Koruma alanı olarak tescil edilmesi ile yoğun yerleşim ve yarattığı betonlaşma tehlikesinden kurtulan Dalyan, dün olduğu gibi bugün de barındırdığı muhteşem doğal güzellikler ve tarih zenginliği ile cennetten bir köşe.

       Dünyanın sayılı ekosistemlerinden birinin ortasında yer alan Dalyan, deniz kenarında değil, ama hem dünyanın en güzel kumsallarından(İztuzu Kumsalı) birine hem de benzersiz bir deltaya ve delta üzerinde yer alan Sulungur, Tuz Gölü ve Alagöl gibi keşif duygunuzu ateşleyen harika göllere sahip. Tarihi MÖ. Bin yılın başlarına dayanan Kaunos Antik Kenti de suyun hemen karşı yakasında. Heybetli bir kayalık tepenin zirvesindeki Akropol'un sur kalıntıları ve İlk Çağ tapınaklarının cepheleri model alınarak dik bir kireç taşı üzerine oyulmuş Kaunos'un soylu ailelerinin anıt mezarları, tarih ve arkeoloji tutkunlarını, Dalyan'a davet ediyor(Türe,Altan-2011).Loading...

*Isimleri görmek için işaretlere tıklayınız.